سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ

 

آغاز پیش ثبت نام پیش دبستانی حضرت مجتبی(ع)

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 97/11/27:: 12:2 عصر

آغاز پیش ثبت نام پیش دبستانی حضرت مجتبی(ع)


پیش ثبت نام پیش دبستانی دخترانه و پسرانه در مجتمع آموزشی حضرت مجتبی(ع) آغاز شد. برای اطلاعات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.


پیش ثبت نام پیش دبستانی دخترانه و پسرانه در مجتمع آموزشی حضرت مجتبی(ع) آغاز شد.


نسخه pdf شماره 592

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 97/12/24:: 9:51 صبح

برای نمایش نسخه pdf روی تصویر زیر کلیک کنید

شماره 592


سخن هفته شماره 592

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 97/12/24:: 9:48 صبح

وزیر آموزش و پرورش گفت: تلاش می‌کنیم تا بخش عمده‌ای از معوقات آموزش و پرورش در یک‌سال گذشته تا پایان سال97 پرداخت شود... در معدودی از مدارس اعتراضات همکاران وجود داشته است که این نوع و روش اعتراض حتی در یک مدرسه از کشور هم اگر انجام شود اقدامی ضد تربیتی است و گلایه و ناراحتی‌ام نه از اعتراض همکارانم بلکه از روش طرح اعتراض است چرا که بدآموزی برای دانش‌آموزان دارد که معلم در دفتر مدرسه بنشیند و در کلاس درس حضور پیدا نکند و با این کار در حقیقت ضد عدالت رفتار کرده‌ایم.


***********************


آیت‌ا... جوادی آملی: اگر مردم در صحنه نباشند، شکست قطعی است
داشتن رهبر خوب یک طرف قضیه است، رهبر ولو علی‌بن ابی‌طالب(ع) باشد، مادامی که مردم در صحنه نباشند شکست قطعی است لذا با تأکید «انما» می‌فرماید «إِنَّمَا عِمَادُ الدِّینِ وَ جِمَاعُ الْمُسْلِمِین وَ الْعُدَّةُ للْأَعْدَاءِ الْعَامَّةُ مِنَ الْأُمَّة» در نتیجه با همه وجود باید تلاش کنیم اولاً دین به اسارت نرود و ثانیاً مردم از دین جدا نشوند تا عدالت علوی محقق شود.


انعکاس آیینه شماره 592

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 97/12/24:: 9:47 صبح

نوروز رستاخیز حیات و هستی

آیینه یزد - نوروز رستاخیز حیات و هستیمحمد خسروی:
«اگر روزی خدا جهان را آغاز کرده است، مسلماً آن روز نوروز بوده است. بهار نخستین فصل و فروردین نخستین ماه و نوروز اولین روز آفرینش است»(1)
عقل تکرار را نمی‌پسندد امّا احساس تکرار را دوست دارد. طبیعت را از تکرار ساخته‌اند. در داستان زیبای نوروز طبیعت و جامعه هر دو دست‌اندرکارند. نوروز جشن جهان است و روز شادمانی زمین و آسمان. نوروز جشن تجدید خاطره خویشاوندی انسان و طبیعت است. نوروز تنها فرصتی برای تفریح و خوشگذرانی و آسایش نیست بلکه موقعیتی مغتنم برای تجدید قراردادها و عهد و پیمان‌های انسانی است تا آدمی آنچه را به دلیل غفلت و روزمرگی و بی‌مبالاتی وانهاده و از دست داده بار دیگر در فرصتِ پیش چشم و روبروی خویش با تدبیر و دوراندیشی احیا کند و به سامان آورد. نوروز نزد ایرانیان در همه ادوار عزیز بوده است. همه اقوام مختلف ایرانی با تمام ویژگی‌های قومی و مذهبی و سیاسی و اجتماعی آداب نوروز را محترم شمرده‌اند. رمز ماندگاری نوروز و آیین‌های نوروزی سنت‌های زیبای آنست. شیوه‌های درست زندگی. هر آیینی در زندگی انسان‌ها به میزانی که به مرزهای زیبایی و خوبی و درستی نزدیکتر می‌شود و نیز از حدود زشتی و کژی و زمختی و پلیدی فاصله می‌گیرد ماندگارتر می‌گردد. راز پایداری و استواری ارزش‌ها در پرهیز از دروغ و فریب و ریاکاری و کنیه‌توزی و ستمکاری است و هم‌گام و هم‌پیمان با عدالت‌ورزی و نوع‌دوستی و آزادگی و حق‌جویی و کمک به دیگران است. در آیین‌های نوروزی بنگرید. روح جمعی حاکم است و کار گروهی و کمک و مساعدت در تمام شئون خانواده و جامعه ساری و جاری است. اگر در میان همه جشن‌هایی که پس از اسلام در ایران به دلیل مخالفت فرمانروایان به فراموشی سپرده شد نوروز توانست جایگاه خود را به عنوان جشن ملی حفظ کند همسویی فرهنگ ایرانی را با آیین‌های نوروزی باید دانست. در آیین‌های نوروزی به دقت بنگرید خانه تکانی از جمله این آیین‌هاست. همه‌ی نوشته...

تیتر یک شماره 592

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 97/12/24:: 9:45 صبح

آقای خاتمی ممنوع‌الملاقات نیستند و ممنوع‌التصویر هستند
که خود این موضوع هم مبنای قانونی ندارد

وکیلی نماینده مجلس: خلاف منافع ملی آنجایی انجام شد که با تنگ‌نظری و فتنه‌انگیزی بخشی از سرمایه انسانی کشور را به حاشیه بردیم.


آیینه یزد - آقای خاتمی ممنوع‌الملاقات نیستند و ممنوع‌التصویر هستند که خود این موضوع هم مبنای قانونی ندارد

در مجلس شورای اسلامی حواشی در مورد دیدار نمایندگان فراکسیون امید با سید محمد خاتمی ایجاد شد. به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، نمایندگان فراکسیون امید مجلس در اواخر وقت صحن علنی درخواست تذکر اصل 75 قانون اساسی را داشتند که محمدعلی وکیلی به نمایندگی از آن‌ها به بیان این اخطار پرداخت.
تذکر وکیلی در واکنش به نطق محمدمهدی زاهدی بود که در صحن علنی مجلس گفته بود دیدار نمایندگان با سید محمد خاتمی حمایت از طغیان است. وکیلی در تذکر خود گفت: خلاف منافع ملی آنجایی انجام شد که با تنگ‌نظری و فتنه‌انگیزی بخشی از سرمایه انسانی کشور را به حاشیه بردیم. خلاف منافع ملی آنجایی بود که رییس‌جمهوری که هشت سال کشور را اداره کرد در گوشه و کنار کشور سفر می‌کند و سخنرانی آزاد دارد و تمام مرزهای رسمی کشور را زیر سوال می‌برد، اما کسی به او معترض نمی‌شود نه رییس‌جمهوری که در گوشه‌ای نشسته است و جز دعوت به وحدت و رحمت حرف دیگری ندارد. در این لحظه بود که مجتبی ذوالنور با حضور در جایگاه هیات رییسه سخنان وکیلی را قطع کرد و با صدایی بلند گفت: نماینده باید بی‌طرف باشد شما طرفدارای از دولت می‌کنید. خاتمی خون ریخته است. در ادامه تعداد زیادی از نمایندگان به جایگاه هیات رئیسه رفتند و آنجا درگیری لفظی پیش آمد که میکروفون‌های مجلس هم قطع شد. علی مطهری که ریاست جلسه را برعهده داشت از نمایندگان خواست تا به جایگاه‌شان بازگردند و گفت: آقای خاتمی ممنوع‌الملاقات نیستند و ممنوع‌التصویر هستند که خود این موضوع هم مبنای قانونی ندارد. نمایندگان اصلاح‌طلب برای آرام کردن وکیلی که به نطق زاهدی اعتراض می‌کرد به جایگاه هیئت رئیسه آمدند. نمایندگانی از طیف اصولگرا هم برای آرام کردن کریمی‌قدوسی و مجتبی ذوالنوری به جایگاه آمده بودند. هنگامی که زاهدی در حال نطق بود و انگشت اتهام به سوی نمایندگان فراکسیون امید دراز کرده بود نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس با فریادهای «دو دو» به اظهارات زاهدی واکنش نشان داده و مخالفت خود را ابراز کردند. زمانی که ذوالنور به هیات رئیسه رفت میکروفون وکیلی را به سمت خود کشید تا حرف خود را بیان کند اما نتوانست و سپس سمت میکروفون مطهری رفت و گفت: ما از صبح خواستار بیان تذکر اصل 75 هستیم، شما اجازه نمی‌دهید حرف بزنیم ولی الان برای این آقا (وکیلی) میکروفون را بازکردید که این حرف‌ها را بزند. جواد کریمی قدوسی و جمع دیگری از نمایندگان اصولگرا هم پشت صندلی مطهری تجمع کردند و با فریادهای بلند به اظهارات وکیلی واکنش نشان دادند. عبدالکریم حسین‌زاده نایب رئیس فراکسیون امید هم در نهایت به سمت کریمی قدوسی رفت و او را از صندلی وکیلی دور کرد.
دیدار تعدادی از نمایندگان فراکسیون امید با سید محمد خاتمی روز 14 اسفند انجام شده بود و رئیس دولت اصلاحات در این دیدار ضمن ابراز نگرانی از وضعیت کشور، بر لزوم شنیدن صدای مطالبات مردم و توجه به منافع ملی تأکید کرده بود. او همچنین نسبت به تشدید ناامیدی در کشور و تأثیرات سوء آن بر انتخابات پیش رو هشدار داده بود.


طنز شماره 592

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 97/12/24:: 9:43 صبح

اندر سفر مقام عالی وزارت آموزش‌وپرورش به یزد

آمدی جانم به قربانت ولی اینجور چرا؟!


یواشکی بی‌آنکه کسی بفهمد شنیدستم آن مرد اعتدالی که داشت بر قافله فرهنگ سالاری با همان روند و طریقت واعظی و نوبخت آنچنانی صاحب ایده‌های طلایی حضرت مولانا سید محمدبطحایی (کَثَّرَاللهُ عَیالَهُ) سفر چند دقیقه‌ای به یزد داشت ولی چنان تعجیل در رفتن نمودی که هنوز عرق استقبال‌کنندگان از پیشواز رفتن خشک نشده بود و استاندار جواب «عافیت باشد» یکی از معلق زنان را به خاطر عطسه‌ای که در فرودگاه مرحمت نموده نداده بود. وزیر را اول جاده عوارضی پایتخت مشاهده کردند، گویا طی‌الارض نموده یا شاید همان مصلحت سفر یواشکی بعضی از سران به ایران در کار بوده (والله اعلم). علت را از یکی از عرفای طریقت فرقه که در یزد رحل اقامت دارد و هنوز به دارالملک نپیوسته پرسیدند: معلمان را از این آمد و رفت چه سودی رسید؟ گفت: شنیدند خبرش را!! پرسیدند: خبرنگاران را چه حاصل؟ گفت: بوی پذیرایی ولی در حد دیدنش از پشت در، زیرا مدیران هنوز خاطره عکس آن میز گل و میوه در ذهن دارند. پس امر موکد شده در پستو پذیرایی کنند خالی از اغیار فضول، باز پرسیدند میهمانان و مدعوین را چه رسید؟ گفتند: شیرینی عیدشان تامین از نوع مرغوب و ترمه‌ی اعلا جهت روی میز پذیرایی‌شان به یادگار از این سیمین ناهار (سمینار) هم گفته شده است. از آن عارف پرسیدند عمرت دراز باد! و پستهایت والاتر، مرشدا برگو، مر مریدان را، تو که ذکر همیشگی ندارم و بودجه‌ای نیست بر لبانت جاری است از این رفت و آمد چه برداشتی کردی؟ و از سخنان وزیر چه فیضی بردی؟ گفت: مولانا بطحایی امر کرد مدرسه‌ای بساز به سنت و سبک ایرانی. گفتم: به چشم اما اگر پس از این همه هزینه و اسراف پولی مانده باشد. در این حال زبان‌دراز رانده شده گستاخی کرد و گفت: پس هیچ هیچ فقط هزینه‌اش بر دوش‌تان ماند گفت: نه در بین رجال عهد عتیق‌مان چند عشق دوربین و موبایل باز داریم که مدتهاست در خماری عکسند پس گردن کشیدند تا در عکسی باشند پشت سر وزیر و ردیف اول جلسه نشینند شکر خدا را این طبقه از خماری درآمدند. البته یکی از معلمان که چندی در حاشیه بود وسط آمد و خبر دیدار دم در ماشینی با وزیر را داد، بی‌آنکه جوابی بشنود او هم توانست قیافه‌ای بگیرد به یاران و مژده حل مشکلات بدهد و یک عکس استقبال از وزیر هم به آلبوم اینستاگرام استاندار اضافه شد البته حیف که من در آن عکس نبودم مریدی گفت مرشدا بس است پس نعره‌ای مستانه از این همه می‌دستاورد زد و گفت غرق رحمت دریای لطف دولتیم بیش از این طاقت شنیدن کرامات نیست، بس است پس از شنیدن حکایت موفقیت‌ها حال مریدان بسی خوش گشتی به سماع و سیمین ناهار خانقاه نوسازان، اندر شدی اما کلاغه به خونه نرسید. زبان‌دراز نعره زنان به راه افتاد تا خود را به سلطان‌الآیینه برساند و سروده‌ای تقدیم کند: آمدی جانم به قربانت ولی اینجور چرا؟!

زبان‌دراز


نقش آیت ا... سیستانی در ختم غائله گروههای تروریستی

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 97/12/24:: 9:42 صبح

نقش آیت‌ا... سیستانی در ختم غائله گروه‌های تروریستی

رئیس مجلس بر نقش چشمگیر آیت‌ا... سیستانی در ختم غائله گروه‌های تروریستی در عراق تاکید کرد. علی لاریجانی پس از دیدار با محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق در نشست خبری مشترک با وی گفت: امروز مایه مسرت ماست که رئیس پارلمان عراق و همکارانشان به ایران آمده‌اند. البته ما یکدیگر را در کنفرانس‌های بین‌المللی دیده‌ایم و با هم مذاکره کرده‌ایم و من با افکار ایشان آشنا هستم. وی افزود: خوشبختانه امروز روابط ایران و عراق در نهایت صمیمیت در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برقرار است و ما خوشحالیم که بعد از تنش‌هایی که به خاطر جریان‌های تروریستی در عراق به وجود آمده بود، عراق امروز از امنیت خوبی برخوردار است. لاریجانی در ادامه اضافه کرد: برقراری امنیت در عراق نشان داد که ملت عراق ملتی رشید هستند و از ارتش قوی برخوردارند. حشدالشعبی توانست با قدرت در این فتنه حضور یابد و غائله را ختم کند و البته نقش آیت‌ا... سیستانی هم در این مسأله بسیار چشمگیر بود.


حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به ریاست قوه قضائیه منصوب شد

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 97/12/24:: 9:40 صبح

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین رئیسی به ریاست قوه قضائیه منصوب شد

آیینه یزد - حجت‌الاسلام ‌والمسلمین رئیسی به ریاست قوه قضائیه منصوب شدمقام معظم رهبری در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج سیدابراهیم رئیسی را به ریاست قوه قضائیه منصوب کردند. ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، نوشت؛ ایشان در این حکم با تأکید بر لزوم تحول در قوه قضائیه و آغاز پرقدرت دوران جدیدی که زیبنده گام دوم انقلاب باشد، از فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و کارآمدی حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در مقاطع گوناگون خدمت و سوابق طولانی ایشان در قوه قضائیه و آشنایی کامل با همه زوایای آن، به عنوان دلایل این انتخاب یاد و در ادامه هشت توصیه مهم خطاب به رئیس جدید قوه قضائیه بیان کردند. در متن حکم مقام معظم رهبری خطاب به حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی آمده است: آغاز دهه پنجم انقلاب و گذشت چهل سال از تشکیل دادگستری مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی، ایجاب می‌کند که با تکیه بر تجربه‌ها و دستاوردها و رهنمودهای انباشته در این نصاب زمانی، تحوّلی متناسب با نیازها و پیشرفت‌ها و تنگناها در قوه قضائیه صورت گیرد و دستگاه عدالت با نَفَسی تازه و انگیزه‌ای مضاعف و نظم و تدبیری حکمت‌آمیز، دوران جدیدی را که زیبنده گام دوم انقلاب است، با قدرت و جدیت آغاز کند. اینجانب برای تحقق این مقصود حیاتی، جنابعالی را برگزیده‌ام که دارای سوابق طولانی در سطوح مختلف قوه قضائیه و آشنا با همه زوایای آن می‌باشید و از طرفی در کنار فقاهت از تحصیلات حقوقی و دانش و تجربه در این عرصه مهم برخوردارید، و سلامت و امانت و کارآمدی خود را در مقاطع گوناگون خدمت نشان داده‌اید. در بخشی از این حکم آمده: سند تحول قضائی پیشنهادی جنابعالی را ملاحظه کردم. بر اساس مشورت‌ها و نظرات کارشناسی، آن را مفید و کارساز می‌دانم. با این حال چند نکته را مؤکداً به جنابعالی سفارش می‌کنم. نخست آنکه برای همه فصول این سند و بندهای ذیل آنها، زمان تعیین کنید و خود و همکارانتان را بر پایبندی به سرآمد برنامه الزام نمایید. در زمان‌بندی‌ها نه عجله و نه مماطله نباید راه داده شود. دوم آنکه در همه فصول تحول، مردمی بودن و انقلابی بودن و ضد فساد بودن را رعایت کنید. سوم آنکه عنصر نیروی انسانی صالح را در رأس عوامل تحول و پیشرفت قوه بدانید. سلامت قضات و پاکی دامن آنان از هر گونه فساد، شرط لازم و اوّل برای همه توفیقات شماست. در ریشه‌کنی فساد از درون قوه که مایه مباهات شما و سرافرازی اکثریت قضات دادگاه‌ها و دادسراهاست، هیچ تردید و درنگ نکنید. چهارم آنکه گسترش عدل و احیا حقوق عامه و آزادی‌های مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را که در شمار هدف‌های قوه قضائیه در قانون اساسی است در رأس برنامه‌ها قرار دهید. این موجب اعتماد مردم و دلگرمی آنان به قوه قضائیه در حوادث و منازعات خواهد شد. بخش دیگری از این حکم می‌افزاید: پنجم آنکه در برخورد قضائی ملاحظه این و آن را نکنید. ششم آنکه از جوانان صالح و انقلابی و فاضل در مسئولیت‌های قوه استفاده کنید. هفتم آنکه قاضی و دادگاه را عزیز بدارید. احساس عزت و شرافت در قاضی، سدّ محکمی در برابر انگیزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف است. هشتم آنکه همکاری با قوای مجریه و مقننه و هم‌افزایی با آنان را که سفارش همیشگی اینجانب است در نظر داشته باشید. آنان نیز موظف به همراهی و همکاری با شمایند. مقام معظم رهبری در ادامه تصریح کردند در پایان لازم می‌دانم از آیت‌ا... آملی به‌خاطر تلاش‌های ارزشمندشان تشکر و قدردانی کنم و برای توفیق کامل جنابعالی و همکارانتان دست دعا و توسل به درگاه ربوبی بلند کنم و توجهات و دعای حضرت بقیه‌ا... ارواحنا فداه را مسألت نمایم.


پاسخی به مدعیان شفاف سازی و تذکری به مسئولان آموزش و پرورش یزد

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 97/12/24:: 9:33 صبح

پاسخی به مدعیان شفاف‌سازی و تذکری به مسئولان آموزش‌وپرورش یزد

آیینه یزد - پاسخی به مدعیان شفاف‌سازی و تذکری به مسئولان آموزش‌وپرورش یزدآیینه یزد - پاسخی به مدعیان شفاف‌سازی و تذکری به مسئولان آموزش‌وپرورش یزدرضا سلطان‌زاده (هفته نامه آیینه یزد – شماره 592- 22/12/1397) : برابر با قوانین و ضوابط، انتقاد، اعتراض، شفاف‌سازی، امر به معروف و نهی از منکر، مؤاخذه، درخواست پاسخ از مسئولان و مدیران، استیضاح به معنای توضیح خواستن و روشنگری امری پسندیده و مورد تأیید عموم شهروندان می‌باشد اما آن‌چه که مذموم و ناپسند و برخلاف عرف و قانون می‌باشد بخش وسیعی از نوشته‌های فردی است که از چند ماه پیش تاکنون خود را طرفدار فلان گروه و دسته و عضو این دفتر یا آن دفتر و حزب یا به عنوان معلمی دلسوز معرفی نموده و در فضای مجازی به اصطلاح با راه انداختن گروه، گاه دروغ می‌نویسد، توهین می‌کند، تلویحاً یا تصریحاً به مدیران سابق و اسبق آموزش و پرورش یزد افتراء می‌بندد، در نوشته‌های خود ادب کلامی و نوشتاری را رعایت نمی‌کند نه تنها از کاه کوه می‌بافد بلکه در عالم خیال بدون وجود کاهی رشته کوه‌هایی را مجسم می‌کند و ضمن طرح و درج آن با جملاتی طعن‌آمیز آشکارا با آبروی اشخاص که حرمت و ارزش آن به قول نبی‌اکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) از کعبه برتر و بالاتر است بازی می‌کند و احیاناً که نمی‌تواند در نهاد و شرکتی به خواسته غیرقانونی خویش برسد با ردیف کردن عباراتی وهن‌آمیز بدنبال رسیدن به آرزوی خود می‌باشد، متلون‌المزاج است به عنوان نمونه روزی علیه یکی از مسئولان اسبق آموزش و پرورش قلم‌فرسایی می‌کند و چون می‌خواهد ذهن خوانندگان را نسبت به موضوع زمین تالار فرهنگیان و مجتمع آموزشی حضرت مجتبی(ع) مشوش نماید بنابه گفته خودش مصاحبه‌ای ترتیب می‌دهد و مطالبی را پخش می‌کند و در پی آن خطاب به آن شخص می‌نویسد: «ممنون از توضیح شما جناب استاد... عزیز. همه معلمان میدانند دوران مدیرکلی شما درخشنده‌ترین دوران مدیران کل بعد از انقلاب بوده است اما توضیحی ندادید ماجرای 16000متر جدا شده این زمین و واگذاری آن به شرکت «فرهنگ‌سازی!!» چیست؟ پنجاه هزار متر زمین بابت مرکز رفاهی دریافت شد الان 28000متر بیشتر نیست مابقی آن چه سرانجامی پیدا کردند؟ بنظرم باید مجسمه آقای... بر سردر آموزش و پرورش استان نصب شود!!»

اسناد و مدارک واگذاری زمین آموزشی به شرکت تعاونی آموزشی فرهنگیان یزد
نگارنده این مقاله بنابه دعوت مدیریت کل آموزش و پرورش یزد در شورای آموزش و پرورش شرکت کرد و ضمن ارائه گزارشی در زمینه پرداخت وجه صبحانه پنج روز حدود بیست و یک هزار دانش‌آموز از محل طرح معین و موسسه خیریه در حال تأسیس حضرت مجتبی(ع) که در مدارس مناطق محروم یزد تحصیل می‌کنند خطاب به دکتر محمدعلی طالبی ریاست شورا مختصراً موضوع 16000 متر زمین مجتمع آموزشی حضرت مجتبی(ع) را نیز مطرح کرد. فردای آن روز همان مدیر گروه در فضای مجازی با بیان مطلب کذبی اعلام نمود: «...در جلسه دیروز شورای آموزش و پرورش استان بحث بین سلطان‌زاده و آقای... در رابطه با زمین‌های واگذاری شده آموزش و پرورش استان در جنب تالار به شرکت «فرهنگ‌سازان!!» بالا گرفت. و نیم ساعتی این دو بزرگوار باهم گفتگو کردند و همگان نظاره‌گر این مباحث بودند...» در حالی که بین اینجانب و آن فرهنگی محترم شاید در حد سی ثانیه سلام و علیک رد و بدل شد و لاغیر، فیلم و عکس و نوار آن موجود است و مهم آنکه در کنار یکدیگر نیز ننشسته بودیم و همگان شاهد بودند که قبل و بعد از نشست شورا مذاکره و گفت‌وگویی با یکدیگر نداشتیم و بعد از آن همان طرف مذاکره ادعای کسی را که می‌خواهد جامعه فرهنگی یزد را اصلاح کند تکذیب کرد. آن‌چه که باعث شد اعضای هیات‌مدیره شرکت تعاونی‌های آموزشی و مسکن جامعه فرهنگیان یزد مصمم به پاسخگویی در هفته‌نامه آیینه یزد بشوند به علت همان ساز جدیدی است که آن به اصطلاح حامی معلمان کوک کرده و مکرر می‌نویسد و می‌خواهد این‌گونه به فرهنگیان محترم یزد بویژه به 4800 سهامداری که 26 سال است با توکل به ایزد منان به فعالیت آموزشی و اقتصادی بدون کوچکترین تنش ادامه داده وانمود کند که آموزش و پرورش استان برخلاف قانون زمین را به شرکت فرهنگیان واگذار کرده و در نهایت عده‌ای 25 سال پیش زمین مجتمع را خدای ناکرده غصب و بر روی آن موسسه آموزشی احداث و سهام شرکت را واگذار نموده‌اند.
 بنابراین نظر خوانندگان به مطالب زیر جلب می‌گردد:

الف- 25 سال پیش درخواستی به شرح زیر به اداره کل آموزش و پرورش ارسال گردید:

«شماره 210 مورخ 26/8/72- مقام محترم مدیریت کل آموزش و پرورش استان یزد
احتراماً بخواست پروردگار و با نظر و تأیید جنابعالی و مساعدت بعضی از مسئولان و همفکری و هماهنگی جمع کثیری از معلمان استان بیش از سه هزار نفر از فرهنگیان و اعضاء خانواده آنان که سهامدار مجتمع تولیدی هستند در صدد تشکیل شرکت تعاونی تولیدی چند منظوره فرهنگیان یزد می‌باشند که مجمع عمومی آن ساعت 5/4 بعدازظهر یکشنبه 7/9/72 در خانه معلم تشکیل می‌گردد، از جمله اهداف شرکت جدید استفاده از نیروهای مجرب آموزش و پرورش برای تأسیس و اداره یک مجتمع آموزشی پسرانه و دخترانه است که انشاء‌ا... بتوانند گام‌های مثبت و مؤثری در جهت پیشبرد امر آموزش و پرورش در این استان بردارند. لذا خواهشمند است دستور فرمایید در صورتی که در یک یا دو منطقه زمین مناسبی برای احداث حداقل سه واحد آموزشی در اختیار آن اداره کل می‌باشد به این شرکت واگذار گردد. بدیهی است مسئولان مجتمع متعهد می‌شوند هزینه‌هایی را که تاکنون از طرف آن اداره کل به منظور تملک و یا تحویل زمین‌های مورد بحث پرداخت شده به آموزش و پرورش تقدیم نمایند. با تشکر مجدد- رضا سلطان‌زاده- رئیس هیات‌مدیره مجتمع تولیدی فرهنگیان یزد»

ب- توضیح اینکه نامه مذکور بنابه دستور مورخ 27/8/72 مدیریت کل محترم وقت آموزش و پرورش استان در دفتر اداره کل ثبت و پاسخی به شرح زیر به شرکت فرهنگیان ارسال گردیده است:

«شماره 7/32326 مورخ 29/8/72- بسمه تعالی- مجتمع تولیدی فرهنگیان یزد
احتراماً عطف به نامه 210- 26/8/72 در خصوص واگذاری زمین به شرکت تعاونی تولیدی چند منظوره فرهنگیان یزد (در شرف تأسیس) قسمت آموزشی مجتمع رفاهی فرهنگی فرهنگیان واقع در صفائیه به مساحت 17260 متر مربع، پیرو جلسه 27/8/72 که در دفتر مدیرکل آموزش و پرورش با حضور مدیرکل محترم و کارشناسان بودجه، جهاد مدرسه‌سازی، رفاه، امور حقوقی تشکیل شد و با توجه به نامه 4703/810- 10/5/72 دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش با رعایت مفاد مصوبه‌های 14278- 4/4/71 و 6256/ت9213- 30/5/70 هیئت محترم وزیران منع قانونی ندارد بدیهی است قیمت آماده‌سازی به حصارکشی و هزینه‌های مربوطه با نظر آموزش و پرورش و ارزیابی که انجام خواهد شد آن مجتمع به حسابی که اداره کل آموزش و پرورش اعلام می‌نماید واریز نماید تا اقدام بعدی انجام شود. مدیرکل- علی مشاهیری
گیرندگان رونوشت: اداره کل تعاون استان یزد جهت استحضار و مساعدت لازم- جهاد مدرسه‌سازی- بودجه»

ج- اداره کل آموزش و پرورش بنابه درخواست تعاونی تولیدی چند منظوره فرهنگیان یزد که بعداً به نام دو شرکت آموزشی و مسکن نامگذاری شد برابر با مفاد نامه‌ای به شرح زیر درخواست اعلام «بروکف» یعنی در واقع درخواست مجوز صدور پروانه ساختمانی جهت احداث مجتمع نموده است.

«شماره 35449/ج مورخ 21/9/72- شهرداری محترم ناحیه 2 یزد
احتراماً چون در نظر است از طرف شرکت تعاونی تولیدی چند منظور فرهنگیان یزد در قطعه زمین واگذاری از طرف صفائیه به اداره کل و به شرکت مزبور مبادرت به احداث 3 واحد آموزشی گردد دستور فرمایید نسبت به کارشناسی و اعلام بروکف مورد نیاز اقدام لازم بعمل آید. ضمناً کروکی زمین مدارس به پیوست ارسال می‌گردد. قبلاً از همکاری شما سپاسگزاریم. علی مشاهیری- مدیرکل آموزش و پرورش یزد
گیرندگان رونوشت: جهاد مدرسه‌سازی- شرکت تعاونی چند منظور فرهنگیان یزد جهت اطلاع و پیگیری لازم- دفتر حقوقی»

د- اداره کل آموزش و پرورش استان موضوع را طی نامه‌ای به اطلاع شرکت صفائیه می‌رساند.

«شماره ج/44119 مورخ 16/11/72- مدیرعامل محترم شرکت صفائیه
احتراماً عطف به نامه 503/72- 5/11/72 مبنی بر واریز نمودن مبلغ 000/266/7 ریال، این اداره بدینوسیله تعهد می‌نماید که مبلغ فوق را به آن شرکت پرداخت نماید خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به انتقال زمین مورد نظر به میزان 17260 متر مربع به شرکت تعاونی تولیدی چند منظوره فرهنگیان یزد جهت ساخت آموزشگاه طبق نقشه پیوست و بقیه به نام آموزش و پرورش اقدام شود. علی مشاهیری- مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد
گیرندگان رونوشت: شرکت تعاونی چند منظوره فرهنگیان یزد جهت اطلاع واریز نمودن وجه مذکور به شرکت صفائیه با توجه به صورتجلسه تنظیم شده- جهاد مدرسه‌سازی- دفتر حقوقی جهت اطلاع و اقدام لازم.»

ه- اداره کل آموزش و پرورش یزد در پی اقدامات انجام شده براساس نامه شماره ج/44292 مورخ 18/11/72 به شرح زیر درخواست انتقال سند می‌کند.

«انقلاب ما انفجار نور بود. امام خمینی(ره)- شرکت محترم صفائیه
احتراماً پیرو نامه شماره ج/44119- 16/11/72 مبنی بر واگذاری قسمتی از زمین مجتمع رفاهی فرهنگیان واقع در صفائیه به شرکت تعاونی تولید چند منظوره فرهنگیان یزد جهت احداث فضای آموزشی خواهشمند است پس از اینکه از طرف اداره ثبت دو پلاک یکی به نام مجتمع و دیگری به نام شرکت تعیین و مشخص گردید. دستور فرمایید معرفی شرکت به دفتر خانه جهت انتقال سند موکول به معرفی مجدد اداره کل آموزش و پرورش تا طبق مقررات پس از ساخت و ساز فضای آموزشی مبادرت گردد. علی مشاهیری- مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد
گیرندگان رونوشت: جهاد مدرسه‌سازی- دفتر حقوقی- شرکت تعاونی چند منظوره فرهنگیان یزد»

و- هیات وزیران جمهوری اسلامی ایران به تاریخ 23/4/1370 در مورد واگذاری زمین به موسسان مدارس غیرانتفاعی مصوب نموده است: «...ماده2- وزارت آموزش و پرورش می‌تواند دارندگان مجوز تأسیس مدارس غیرانتفاعی را به سازمان اوقاف و دستگاه‌های واگذارکننده زمین معرفی نماید. این سازمان‌ها با رعایت غبطه وقف و ضوابط مربوط نسبت به واگذاری زمین به صورت اجاره یا فروش قطعی به دارندگان این‌گونه مجوزها، اقدام می‌نمایند...»
(لینک مصوبه)

به خواست پروردگار یکتا و با همت و تلاش موسسان این شرکت‌ و همراهی و همگامی بحق و قانونی مقامات آموزش و پرورش استان و سرمایه‌گذاری و پول حلال سه هزار نفر از سهامداران اولیه به تاریخ پنجم شهریور ماه یک‌هزار و سیصد و هفتاد و چهار سند مجتمع الی‌الابد به عنوان مجتمع آموزشی از طرف شرکت صفائیه یزد به‌نام شرکت تعاونی تولیدی چند منظوره فرهنگیان یزد صادر گردید.

لازم به یادآوری است، موسسان و اعضای هیات‌مدیره و بازرسان این مجموعه که بعضی از آنان به دیار باقی شتافته‌اند و از پروردگار مسألت می‌نماییم تلاش‌ها و زحماتشان مقبول افتد و مورد رحمت و مغفرت الهی قرار بگیرند و بقیه که اینجانب افتخار می‌کند به عنوان همکار در خدمت آنها می‌باشد از پیشکسوتان آموزش و پرورش و از خوش‌نامان این دیار و مورد تأیید و حمایت اکثریت فرهنگیان استان هستند. نکته قابل توجه این‌که شرکت فرهنگیان از سال دوم تأسیس تاکنون سود پرداخت نموده و اعضای هیات‌مدیره این افتخار را به نام خود ثبت کردند که هیچ‌گاه حاضر نشده‌اند درصدی از سود حاصله که قانوناً به آنها تعلق می‌گرفته دریافت نمایند و برابر با حضورشان و امضای دفتر هیات‌مدیره حق‌الزحمه‌ای اندک که گاه کمتر از ده درصد مبلغی که قانوناً حق آنان بوده به آنها پرداخت گردیده است و همین امر پیش‌درآمدی برای تشکیل «طرح علوی» و «طرح معین» در این موسسه گردید و به یقین یکی از رموز ماندگاری شرکت‌ فرهنگیان خواست خداوند کریم، نظر خیر و سرمایه با برکت 4800 سهامدار و نظر خیرخواهانه و درستکاری مدیران آن بوده است. همه‌ی نوشته...

30 یتیم یزدی فاقد سرپناه هستند

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 97/12/24:: 9:27 صبح

30 یتیم یزدی فاقد سرپناه هستند

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان یزد گفت: 30 یتیم تحت حمایت کمیته امداد استان یزد نیازمند مسکن هستند. به گزارش ایسنا– یزد، «غلامرضا مشعل‌چی» با ارائه گزارشی از مشارکت نیکوکاران یزدی در طرح‌های اکرام ایتام و محسنین، اعلام کرد: 30 یتیم تحت حمایت کمیته امداد استان یزد نیازمند مسکن هستند. وی با بیان این که نیکوکاران یزدی می‌توانند در تامین نیازهای ایتام و فرزندان نیازمند غیریتیم با این نهاد همکاری کنند، افزود: 14 هزار و 330 حامی نیکوکار در استان یزد، حمایت چهار هزار و 152 یتیم و فرزند نیازمند غیریتیم را در قالب طرح «اکرام ایتام» و «محسنین» بر عهده دارند. معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان گفت: طرح اکرام ایتام از جمله طرح‌های حوزه مشارکت‌های مردمی این نهاد است که بر اساس آن خیران می‌توانند با پرداخت حداقل 50 هزار تومان به صورت ماهیانه، حمایت مادی و معنوی یک یا چند یتیم تحت حمایت را به عنوان فرزندان معنوی خود عهده‌دار شوند. وی ادامه داد: طرح محسنین نیز از دیگر طرح‌های مشارکتی کمیته امداد برای حمایت از فرزندان نیازمند غیریتیم دارای سرپرست بیمار و از کار افتاده است. به گفته‌ی این مسئول، نیکوکاران یزدی طی 11 ماهه امسال هشت میلیارد و 236 میلیون تومان به صورت کمک‌های نقدی و غیرنقدی در قالب طرح «اکرام ایتام» و «محسنین» به خانواده‌های تحت حمایت کمک کردند، این در حالی است که 75 درصد این کمک‌ها به صورت نقدی و 25 درصد غیرنقدی بوده است. مشعل‌چی با اشاره به مشارکت مردم نوع دوست استان یزد در یاری رساندن به مددجویان تحت حمایت و اقشار نیازمند، گفت: مردم خیر استان یزد طی 11 ماهه سال جاری 41 میلیارد و 433 میلیون تومان در قالب طرح‌های مختلف مشارکتی به نیازمندان کمک کردند که 42 درصد این کمک‌ها به صورت نقدی و 58 درصد غیرنقدی بوده است. معاون کمیته امداد استان در پایان نیز خاطرنشان کرد: از مجموع کمک‌های اهدایی 39 درصد کمک‌های مبتنی بر نیاز محرومان در بخش‌های بهداشت و درمان، مسکن، اشتغال، جهیزیه و ازدواج، معیشت و امور فرهنگی، 24 درصد زکات و کفارات، 20 درصد اکرام ایتام و محسنین و 17 درصد صدقات بوده است. متذکر می‌شود؛ کمک‌های دریافتی در همان محل و طبق نیت خیران هزینه می‌شود، مردم نیکوکار برای انجام نذورات و انفاقات خود با کمیته امداد مشورت کنند تا این کمک‌ها بهینه و طبق نیاز محرومان همان محل هزینه شود و به دست نیازمندان واقعی برسد.بازدید امروز: 200 ، بازدید دیروز: 608 ، کل بازدیدها: 1813161